قبل از سفر به هر نقطه‌ای از جهان ، بهتر است مقداری در مورد مقصدمان مطالعه داشته باشیم و با خصوصیات آن شهر و جاذبه های آن بیشتر آشنا شویم تا تجربه‌ای به یاد ماندنی تر و دلچسب تر را از سفر خود به خاطر بسپاریم. در ادامه به معرفی مکان های دیدنی باکو ، پایتخت کشور آذربایجان خواهیم پرداخت. با سیر و گشت همراه باشید.

باکو ( به انگلیسی : Baku ، به ترکی : Baki ) بزرگترین و مهمترین شهر جمهوری آذربایجان و پایتخت این کشور می‌باشد. این شهر در ساحل دریای خزر قرار گرفته و همینطور بزرگترین بندر آذربایجان می‌باشد. باکو سالانه میزبان بسیاری از برنامه ها و نمایش های هنری موسیقی و اپرا است و بدلیل داشتن تعداد زیادی پارک ساحلی، گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

باکو همچنین دارای تعدادی آثار تاریخی و بناهای قدیمی می‌باشد که بازدید از آنها برای علاقمندان به میراث فرهنگی و تاریخ می‌تواند بسیار جذاب باشد.

مکان های دیدنی باکو :

بش بارماک داغی

مکان های دیدنی باکو

«بش بارماک داغی» به معنای «کوه پنج انگشت» یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان است و حدود ۵۲۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. این کوه یکی از مکانهای مقدس اذربایجان نیز هست و برای آذربایجانی ها ارزش بسیاری دارد.

ایچری شِهِر

شهر ایچری در واقع شهر باستانی باکو است که با دیواری محصور شده است. این بافت قدیمی را با نام «ارگ باکو» نیز می شناسند. این شهر در دوران پارینه سنگی ساخته شده است.

مکان های دیدنی باکو

خیابان ها باریک، کاخ های قدیمی و مسجدهای گوناگون با معماری های زیبا و جذاب از جمله دیدنی های ایچری شِهِر هستند. ارگ باکو در سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

یچری شِهِر دو کاروان سرا، ۳ چشمه آب و ۲۳ محله دارد و مشهورترین جاذبه آن قلعه دختر است.

موزه نظامی باکو

در سال ۲۰۰۷ و در نشست وزرای فرهنگی اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، باکو به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی برای سال ۲۰۰۹ اعلام شد. در سال ۲۰۰۰ بخش قدیمی باکو بعلاوه سرای شروانشاهان (به ترکی آذربایجانی، شیروانشاهلار سارایی) و قلعه دختر به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

مکان های دیدنی باکو

باکو دارای ۱۱ منطقه شهری (اداری) شامل عزیزبایف، بیناغدی، قاراداغ، نریمانف، نسیمی، نظامی، صبالی، صابونچی، ختایی، سوراخانی و یاسامال و نیز ۴۸ شهر می باشد. شهرهای بناشده در جزایر موجود در خلیج باکو و شهر صخره‌های نفتی یا نفت داشلاری که در دریا ساخته شده اند و خارج از باکو و در داخل دریای خزر قرار دارند جز این ۴۸ شهر می باشند.

میدان ملی پرچم

این میدان بزرگترین میدان باکو می باشد ، که پرچم کشور آذربایجان با ارتفاع ۱۶۰ متر در وسط این میدان قرار گرفته است .

مکان های دیدنی باکو

این میدان دقیقا کنار بلوار باکو واقع شده است . نام سابق آن ، میدان لنین ( Lenin Square) بوده است .

مسجد بی بی هیبت

بی بی هیبت یک مسجد قدیمی در باکو است . این بنا در دوران شروانشاهان ساخته شده بود، که در سال ۱۹۳۶ توسط بلشویک به طور کلی نابود شد، و ساخت و ساز بنا از دهه ۹۰ آغاز و سرانجام در سال ۱۹۹۷ میلادی، بنای کنونی مسجد افتتاح شد.

این مسجد شامل آرامگاهی از نوادگان حضرت محمد، که امروزه مرکز معنوی مسلمانان این خطه و یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی در جمهوری آذربایجان می باشد. در میان افراد بومی این منطقه، این مسجد با نام مسجد حضرت فاطمه زهرا نیز شناخته می شود.

مکان های دیدنی باکو

مسجد بی بی هیبت، آرامگاه دختر امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم می باشد، که از دست آزار و اذیت خلفا، به باکو فرار کرده بود.

این مسجد دارای سه گنبد و دو مناره است . نمازخانه مردان قسمت جنوب و نمازخانه زنانه در قسمت شمال می باشد و بین آنها نیز مقبره قرار گرفته است .

بر روی سنگ قبر نسبت وی خواهر امام رضا حک شده است . از این مسجد دریای خزر به خوبی پیداست.

قلعه دختر

برای رسیدن به بالای برج دختر باید پله های مارپیچ را طی کنید تا از بالای آن نمای ۳۶۰ درجه از شهر را ببینید. این قلعه که به زبان ترکی «قیز قله‌سی» گفته می شود، ۲۹٫۵ متر طول، ۱۶ متر عرض و ۶ طبقه دارد.

مکان های دیدنی باکو

جالب است که در گذشته این قلعه نیایشگاه آناهیتا و زرتشتی ها بوده است. این برج جزو میراث جهانی یونسکو است.

ارگ قدیمی باکو

این ارگ در ساحل غربی دریای خزر واقع شده است و جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود. در این شهر قدیمی محصور شده در دیوارها می توانید کاخ شیروان شاه و قلعه دختر را ببینید. این ارگ را با نام ایچری شهر نیز می شناسند و از زمان پاره سنگی تاکنون محل زندگی انسان ها و قومیت های مختلف همچون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی بوده است.

قصر شیروان شاه در قرن ۱۲ میلادی توسط سلسله شیروانی ساخته شده است که پس از زلزله در شاماخا، پایتخت خود را با باکو منتقل کردند.

برج های شعله

این ۳ برج با ارتفاع بیش از ۱۹۰ متر بلند ترین آسمان خراش های باکو محسوب می شوند که از تمام شهر پیدا هستند. علت نامگذاری این ۳ برج شباهت آنها به شعله های آتش می باشد.

مکان های دیدنی باکو

یکی از این برج ها هتل (Fairmont Hotel )، یکی ساختمان تجاری و دیگری ساختمان مسکونی می باشد.

نمای برج های شعله توسط بیش از ده هزار لامپ LED پر قدرت به صفحات نمایشگر بسیار بزرگی تبدیل می شود ، که به صورت شعله های آتش نشان داده می شوند و در شب چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

مرکز فرهنگی- حیدر علی اف Heydar Aliyev

ساخت این مرکز از سال ۲۰۰۷ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۲ به طول انجامید. معماری آن را شخصی به نام بر عهده داشته است .

نام این مرکز از نام رهبر ملی آذربایجان که رییس جمهور پیشین آن نیز بوده است گرفته شده است ، و تلاش دارد تا فرهنگ وهنر و زبان و تاریخ این کشور را به تمام دنیا بشناساند . به همین دلیل این مرکز با موسساتی که در پروژه های علمی ، فرهنگی ، ورزشی و سایر زمینه ها در سراسر دنیا فعالیت دارند مشارکت می کند .

و Heydar Aliyev Cultural Center یکی از مراکزی است که جهت برگزاری نشست ها و نمایشگاه ها تشخیص داده شده است.

هتل های باکو

این شهر میزبان بسیاری از هتل های لوکس و بین المللی می‌باشد و همینطور هتل های متنوعی در درجات مختلف در باکو در دسترس مسافران قرار دارند. برای آشنایی با هتل های باکو و مطالعه‌ی بررسی های تخصصی آنها به این صفحه مراجعه کرده و با مشاهده‌ی تصاویر و امکانات هتل ها، بهترین گزینه را برای اقامت خود در باکو انتخاب کنید.

تور باکو

اگر با مطالعه‌ی این مقاله و آشنا شدن با مکان های دیدنی باکو ، آماده‌ی راهی شدن به این شهر می‌باشید، حتما از صفحه‌ی تور باکو بازدید کرده و با مقایسه قیمت ها و نرخ های لحظه آخری، بهترین تور باکو را انتخاب کنید و سفری ایده آل را تجربه کنید.